Past Fellowship Winners

2018

Michael Gentry

SMART Scholarship

Simran Khoja

Gilman Scholarship

Kaitlyn Koontz

Peace Corps

Josephine Mazurkiewicz

SMART Scholarship

2017

Morgan Akridge

Woodrow Wilson Teaching Fellowship

Caleb Barefield
Peace Corps

Kyle Bligen

Congressional Black Caucus Foundation Internship

Newman Civic Fellow

Drew Bryant

Teach for America

Jaz Buckley

John Lewis Fellowship

Runyu Cai

Goldwater Scholarship

Maggie Callahan

Boren Scholarship

Anna Cizek

Teaching Assistantship Program in France

Joey Chan

Woodrow Wilson Teaching Fellowship

Nora Darling

Fulbright Student Program (Alternate)

Austin Lord

Woodrow Wilson Teaching Fellowship

Jiyou Oh

Woodrow Wilson Teaching Fellowship

Cole Porter
Mount Vernon Leadership Fellowship

Gabriel Ramirez
Peace Corps

Zac Rice

DAAD Research in Science and Engineering

Jessica Resnick

AMGEN Scholarship

Goldwater Scholarship (Honorable Mention)

Jose Santana Villa

Woodrow Wilson Teaching Fellowship

Aaron Scherf

Payne Fellowship in International Development

Fulbright Student Program (Germany)

Humanity in Action

Kyla Semmendinger

Goldwater Scholarship

Teal St. Nicklaus
Davies-Jackson Scholarship

Emily Thompson

Truman Scholarship (Finalist)

David Wildes

Fulbright Student Program (Spain)

Alayna Williams

Fulbright Student Program (South Africa)

Anastasia Winfield

Critical Language Scholarship

2016

Wesley Adams
Woodrow Wilson Teaching Fellowship

Anna Bates
Brown University Summer Immersion Program in Philosophy

Emily Bless
Teach for America

Kyle Bligen
Mount Vernon Leadership Fellows

Matt Halbert
Joshua's Wish Summer Research Award

Lena Hamvas
Fulbright Student Program (Jordan)

Taylor Jolly
Peace Corps

Tori Konrad
Fulbright Student Program (finalist)

Shekita Maxwell
Woodrow Wilson Teaching Fellowship

Min Oh
Fulbright Student Program (finalist)

Kaydren Orcutt
AMGEN Scholar

Dwahni Patel
Woodrow Wilson Teaching Fellowship

Precious Patterson
Fulbright Student Program (England)

Jessica Resnick
Goldwater Scholarship (honorable mention)

Zac Rice
Goldwater Scholarship

Sara Stover
Woodrow Wilson Teaching Fellowship

Adriel Taslim
Boren Fellowship

Conner Wood
Teach for America

Heaven Woods
Peace Corps

2015

Abu Abdella
Gilman Scholarship (Spain)

Thornton Brewer
Fulbright ETA (Germany)

Kelsy Cotto
AMGEN Scholar

Lindsey Hancock
Teach for America

Janique Hosier
Peace Corps (Burkina Faso)

Christie Hutchison
Peace Corps (Mali)

Kassandra Knapper
NSF Graduate Research Fellowship Program

Chizoba Nwankwo
Leadership Alliance Summer Research Program

Kaydren Orcutt
Goldwater Scholarship

John Ramirez
SMART Scholarship

Adriel Taslim
Robertson Fellowship
Marshall Scholarship (finalist)
Fulbright ETA (finalist)

Timothy Walker
Boren Scholarship (Morocco)

Sarah Wibell
Phi Kappa Phi Fellowship

Hayden Williams
DAAD Research Internship in Science and Engineering

Ten Accepted
National Science Foundation Research Experience for Undergraduates

2014

Josh Coleman
Fulbright ETA (France)

Kyle Shook
Fulbright ETA (Poland)

Drew Wildes
Fulbright ETA (Brazil)

Steven Hussung
Jack Kent Cooke Scholarship

Kirsten Brown
Goldwater Scholarship

Jennifer Nguyen
Goldwater Scholarship Honorable Mention

Rachel O'Keefe
Joshua's Wish Summer Research Award

Elizabeth Knapper
Woodrow Wilson Teaching Fellowship

Nine Accepted

National Science Foundation Research Experience for Undergraduates

2013

Aaron Featherston
Goldwater Scholarship

Kylen Hughes
Golden Key Undergraduate Achievement award

Andrew Weems
Fulbright fellowship (finalist)

Melissa Plyler
Teaching Assistant Program in France

Deborah Harris
Teaching Assistant Program in France

Twelve accepted
National Science Foundation Research Experience for Undergraduates

Three accepted
Teach for America

Twelve accepted
Peace Corps

2012

Phillip York
Fulbright Fellowship (finalist)

Christine Vasquez
Fulbright Fellowship (finalist)

Gene Mitchell
Fulbright Research Award (Moldova)

Elizabeth Bibb
Fulbright ETA (Moldova)

Sabrina Constantin
Fulbright Fellowship (finalist)

Marielle Youmans
Phi Kappa Phi Fellowship

Trenton White
Barbara Jordan Health Policy Scholars Program

David Lockwood
Truman Scholarship (finalist)

Yvette Gates
National Health Service Corps

Seven accepted
Teach for America

Eleven accepted
Peace Corps

2011

Vanessa Breslin
Goldwater Fellowship (Honorable Mention)

Kimberly Campbell
SHEAR/Mellon Fellowship

Seven awarded
National Science Foundation Research Experiences for Undergraduates

Two awarded
Teach for America

2010

Kathryn Doornbos
Fulbright Research Award (Thailand)

Hannah Vann
Fulbright ETA (Indonesia)

Josh Coleman
Rotary Ambassadorial Scholarship (France)

Six awarded
National Science Foundation Research Experiences for Undergraduates

Two accepted
Teach for America

2009

Casey Robinson
ODK Campus Leaders Program

Nine winners
National Science Foundation Research Experiences for Undergraduates

2008

Randalle Hughes
Davies-Jackson Scholarship (Cambridge)

Casey Robinson
Phi Eta Sigma National Scholarship

John Dortch
NCAA National Fellowship

Leslie Aldrich
Finalist for the Frank and Sara McKnight Prize in Undergraduate Chemistry

Eight winners
National Science Foundation Research Experiences for Undergraduates